یکی از صنایع دستی زیبا، گران‌قیمت و پرطرفدار هنر فیروزه کوبی است که در حال حاضر مهم‌ترین مرکز تولید این هنر شهر اصفهان می‌باشد. آموزش فیروزه کوبی در کارگاه‌های فیروزه کوبی توسط اساتید و هنرمندان به هنرجویان و علاقه‌مندان این هنر ارائه می‌شود. خوشبختانه ابزار و وسایل مورد نیاز و همچنین مواد اولیه فیروزه کوبی به گونه‌ای است که افراد مختلف در منزل نیز می‌توانند آن را انجام دهند. در حال حاضر یکی از رایج‌ترین و پردرآمدترین مشاغل خانگی در میان بانوان خانه‌دار و هنرهای کار در منزل، فیروزه کوبی می‌باشد.

آموزش فیروزه کوبی

اگر شما هم به انجام صنایع دستی در منزل علاقه‌مند هستید می‌توانید در مورد آموزش فیروزه کوبی اندکی مطالعه و تحقیق کنید. درصورتی‌که تمایل دارید یک کارگاه فیروزه کوبی در ابعاد مختلف راه اندازی کرده و به فعالیت در این زمینه بپردازید می‌توانید نسبت به آموزش فیروزه کوبی توسط اساتید شایسته اقدام نمایید.

در هنر فیروزه کوبی مواد اولیه اصلی مورد استفاده سنگ فیروزه در قطعات بسیار کوچک و تقریباً همسان و همچنین چسب فیروزه کوبی می‌باشد. برای خرید سنگ فیروزه می‌توانید به بازار فروش مواد اولیه صنایع دستی مراجعه کنید. هنر فیروزه کوبی فرایندی است که در سه مرحله زرگری، فیروزه کوبی و پرداخت کاری انجام می‌شود. این کار بسیار دقیق است و برای افراد مبتدی اندکی دشوار می‌باشد اما پس از اینکه مدتی را برای آموزش فیروزه کوبی صرف کردید و در کنار اساتید مربوطه به فراگیری پرداختید به راحتی می‌توانید تولیدات فیروزه کوبی خود را با قیمت مناسب به فروش برسانید.

برای فروش محصولات فیروزه کاری می‌توانید از طریق فروشگاه‌های محصولات هنری و همچنین وب‌سایت‌های فروش صنایع‌دستی اقدام نمایید.

فیروزه کوبی در منزل

پس از پایان دوره آموزش فیروزه کوبی می‌توانید برای اجرای آن در یک کارگاه کوچک حتی در اتاقی در منزلتان اقدام کنید. ابتدا ظرف خود را در طرح و شکل مورد نظر تهیه کنید. برای انجام هنر فیروزه کوبی باید قطعات ریز سنگ فیروزه را با استفاده از پنس ظریفی بر روی بدنه ظرف مسی قرار دهید. چسب فیروزه کوبی ماده ای است که با استفاده از آن قطعات سنگ فیروزه بر روی بدنه ظرف ثابت می‌شود. پس از چسباندن این قطعات که بهتر است در فاصله‌های بسیار نزدیک به هم قرار گیرند باید سنگ‌های فیروزه قرار گرفته بر روی ظرف صیقل داده شوند و در پایان بر روی ظرف فیروزه کاری شده لایه محافظ پلی استر قرار داده شود. به این ترتیب ظرف فیروزه کاری شده در برابر ضربه و سایر مواد دیگر محافظت می‌شود.

در آموزش فیروزه کوبی تمامی مراحل انجام این هنر نکته به نکته توسط استاد به هنرجویان آموزش داده می‌شود و پس از پایان این دوره می‌توانید به اجرای این هنر نفیس بپردازید.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر راجع به هنر ارزشمند فیروزه کوبی اینجا کلیک کنید.